no-img
فروشگاه فایل دوسیا

اعصاب محیطی - فایل پاور پوینت بار ارزش در ۱۱ اسلاید ارائه شده از دوسیا (مرجع مقاله و تحقیق)


فروشگاه فایل دوسیا
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

<span itemprop=اعصاب محیطی" />
zip
مهر ۱۹, ۱۳۹۵

اعصاب محیطی">اعصاب محیطی


دانلود فایل پاور پوینت اعصاب محیطی

اعصاب محیطی

دستگاه عصبی با همراهی دستگاه غدد درون‌ریز، بیشتر وظایف کنترلی بدن را بر عهده دارد. دستگاه عصبی، فعالیت‌های سریع بدن (مثل انقباضات عضلانی، وقایع احشایی و میزان ترشح برخی از غدد درون‌ریز) را کنترل می‌کند و به واقع، میلیون‌ها ذره اطلاعاتی را از اعضای حسی مختلف دریافت می‌کند و با در نظر گرفتن مجموعه آنها، پاسخی را که بدن باید بدهد، مشخص می‌کند…اعصاب محیطی

دستگاه عصبی شامل دو بخش مرکزی و محیطی است که بخش محیطی، خود به دو بخش گانگلیون‌ها و اعصاب محیطی تقسیم می‌شود؛ و اما بعد:

دستگاه اعصاب مرکزی

دستگاه اعصاب مرکزی، قسمتی از دستگاه عصبی است که در درون محفظه‌ای استخوانی (استخوان جمجمه و ستون مهره‌ها) قرار گرفته و شامل مغز و نخاع است. از نظر ساختمانی، در سیستم اعصاب مرکزی، دو قسمت به نام‌های ماده سفید و ماده خاکستری قابل تشخیص است. ماده سفید، حاوی رشته‌های عصبی و سلول‌های گلیال است. عمده رشته‌های ماده سفید از نوع میلین‌دار هستند و علت سفید دیده شدن آن نیز همین امر است. و ماده خاکستری، بخشی است که حاوی جسم سلولی نورون‌ها و سلول‌های گلیال است. نورون‌های سیستم اعصاب مرکزی از نظر شکل، اندازه، تعداد و طول زوایدشان بسیار متنوع‌اند. دستگاه اعصاب مرکزی شامل قسمت‌های زیر است

خواص نورون :

نورون‌ها با داشتن ساختار ویژه برای کاری که انجام می‌دهند سازگاری حاصل کرده‌اند. تحریک‌پذیری، هدایت پیام عصبی و انتقال پیام عصبی سه ویژگی عمده نورون‌ها هستند…

تقسیم‌بندی نورون‌ها :

نورون‌ها را بر حسب اینکه پیام عصبی را در چه جهتی هدایت کنند به دو گروه نورون‌های حسی و نورون‌های حرکتی تقسیم می‌کنند. نورون‌های حسی دندریت بلند و اکسون کوتاه دارند و پیام‌های عصبی را از گیرنده‌های حسی به سمت مراکز عصبی هدایت می‌کنند و نورون‌های حرکتی اکسون بلند و دندریت کوتاه دارند و پیام‌ها را به اندام‌های واکنش مانند ماهیچه‌ها و غده‌ها می‌رسانند.

عقده عصبی:

یک عقده عصبی دارای تعداد زیادی نورون است که درون کپسولی از بافت پیوندی قرار گرفته‌اند. تعداد این نورون‌ها ممکن است به ۵۰۰۰۰ عدد برسد. در نتیجه اندازه عقده‌ها متفاوت است هر نورون عقده یک سلول گانگلیون خوانده می‌شود.

گره‌های رانویه :

میلین در فواصل منظم ۵/۰ تا ۱/۰میلی‌متر قطع می‌گردد و بریدگی‌هایی موسوم به گره‌های رانویه را ایجاد می‌کند. سلول‌های شوان که سازنده میلین محسوب می‌شوند، روی میلین قرار می‌گیرند.

نقش سلول‌های شوان:

سلول‌های شوان در ترمیم آکسون‌های قطع شده نقش مهمی را به عهده دارند. هم چنین به هنگام بروز جراحات و آسیب بافتی با عمل فاگوسیتوز (بیگانه‌خواری) به پاکسازی بافت عصبی می‌پردازند. عمل سلول‌های شوان در داخل سیستم عصبی مرکزی به عهده سلول‌های گلیال دیگری به نام الیگودندروسیت است.

دستگاه عصبی اتونوم یا خودمختار:

آن دسته از نورون‌های حرکتی که فعالیت عضلات صاف، ترشح غدد، ریتم قلب و در مجموع فعالیت ارگان‌های احشایی را تنظیم می‌کنند تحت عنوان سیستم عصبی اتونوم شناخته می‌شوند. دستگاه عصبی اتونوم از تعداد زیادی گانگلیون اتونوم و دو نورون حرکتی در هر زنجیره به نام نورون‌های پیش‌گانگلیونی و پس‌گانگلیونی تشکیل شده است. نورون‌های پیش‌گانگلیونی، نورون‌هایی هستند که جسم سلولی آنها در سیستم عصبی مرکزی قرار گرفته و آکسون آنها برای سیناپس با نورون بعدی تا گانگلیون امتداد یافته است…
نورون‌های پس گانگلیونی، نورون‌هایی هستند که جسم سلولی آنها در گانگلیون واقع شده و آکسون آنها تا ارگان عامل، امتداد یافته و پایانه عصبی را تشکیل داده است. دو نورون پیش‌گانگلیونی و پس‌گانگلیونی در محل گانگلیون با یکدیگر سیناپس می‌یابند.

اعصاب سمپاتیک:
از آنجایی که اعصاب سمپاتیک در ناحیه سینه‌ای – کمری از نخاع خارج می‌شوند، به بخش سینه‌ای – کمری نیز موسوم هستند. در اعصاب سمپاتیک ناقل مترشحه از رشته پیش‌گانگلیونی، استیل کولین و از رشته‌های پس‌گانگلیونی، نوراپی‌نفرین است (ماده‌ای که از بخش مرکزی غدد فوق کلیوی نیز ترشح می‌شود) و به همین دلیل اعصاب سمپاتیک را اعصاب آدرنرژیک نیز می‌نامند.

اعصاب پاراسمپاتیک:

در اعصاب پاراسمپاتیک بر خلاف اعصاب سمپاتیک رشته پیش‌گانگلیونی بسیار بلند و رشته پس‌گانگلیونی کوتاه است. از آنجا که اعصاب پاراسمپاتیک در ناحیه جمجمه‌ای – خاجی از نخاع خارج می‌شوند، به بخش جمجه‌ای خاجی موسوم هستند. در اعصاب پاراسمپاتیک ناقل مترشحه از رشته‌های پیش‌گانگلیونی و پس‌گانگلیونی، استیل‌کولین است و به همین دلیل اعصاب پاراسمپاتیک را اعصاب کولینرژیک نیز می‌نامند.

تخلیه نورآدرنرژیک:

بخش نورآدرنرژیک در حالات فوریتی به صورت یک مجموعه واحد تخلیه می‌شود. اثرات این تخلیه ارزش قابل ملاحظه‌ای از نظر آماده کردن فرد برای مقابله با فوریت‌ها دارند. به عنوان مثال، تخلیه نورآدرنرژیک تطابق را در چشم‌ها شل کرده و مردمک‌ها را گشاد می‌کند (به منظور ورود نور بیشتر به چشم‌ها)، ضربان قلب را تند کرده و فشار خون را بالا می‌برد و رگ‌های خونی پوست را تنگ می‌کند (که خون‌ریزی از زخم‌ها را محدود سازد). تخلیه سمپاتیک باعث تقویت هوشیاری می‌شود و غلظت گلوکز و اسیدهای چرب آزاد خون را افزایش می‌دهد (به منظور تامین انرژی بیشتر)، بنابراین تخلیه سیستم عصبی سمپاتیک بر اثر فوریت‌ها، بدن را آماده ستیز یا گریز می‌کند.
تخلیه سمپاتیک در انسان روزه‌دار کاهش می‌یابد و هنگامی که انسان روزه‌دار مجددا تغذیه می‌کند، افزایش می‌یابد. این تغییرات می‌توانند کاهش فشار خون و فعالیت متابولیک ناشی از روزه‌داری و تغییرات مخالف ناشی از غذا خوردن را توجیه کنند.

گانگلیون‌ها:

در مسیر هر یک از ریشه‌های خلفی در نزدیکی نخاع یک برجستگی به نام عقده نخاعی وجود دارد. نخاع در دو ناحیه از طول خود قطر بیشتری دارد. یکی در ناحیه گردن که از چهارمین مهره گردنی تا اولین مهره پشتی است و برجستگی گردنی خوانده می‌شود و اعصابی که به گردن و دستها می‌روند از آن ریشه می‌گیرند. دیگری در ناحیه کمر که از دهمین مهره پشتی تا اولین مهره کمری ادامه می‌یابد و برجستگی کمری نام دارد و اعصاب پاها از آن ریشه می‌گیرند…

اطلاعات اولیه:

بافت عصبی کل سیستم عصبی بدن را شامل می‌شود که از سلول‌های عصبی یا نورون و سلول‌های پشتیبان به نام سلول‌های گلیال یا نوروگلی تشکیل شده است. نورون واحد ساختمانی و عملکردی دستگاه عصبی است که در مرحله جنینی از سلول‌های پوشاننده لوله عصبی منشا می‌گیرد. ویژگی‌های اصلی نورون‌ها تحریک‌پذیری و تولید تکانه‌ها یا ایمپالس‌های عصبی و انتقال این تکانه است. هر نورون از جسم سلولی و دو نوع زایده به نام‌های دندریت و آکسون تشکیل شده است. جسم سلولی، حجیم‌ترین قسمت سلول و حاوی هسته و عمده اجزای سلول عصبی است. دندریت‌ها به صورت زوایدی کوتاه و بلند، منشعب و متعدد دیده می‌شوند و گیرنده تحریکات هستند. محل تماس سلول‌های عصبی با یکدیگر و یا با سلول‌های سایر بافت‌ها جهت انتقال تحریکات، اصطلاحا سیناپس نامیده می‌شود.

اعصاب حسی و حرکتی:

آن دسته‌ای که عضلات مخطط را عصب‌دهی می‌کنند و عمل آنها ارادی است، اعصاب حرکتی سوماتیک نامیده می‌شوند و دسته‌ای که عضلات صاف جدار احشا و سلول‌های مترشحه را عصب‌دهی می‌کنند، اعصاب حرکتی احشایی یا غیرارادی نامیده می‌شوند. به این دسته، دستگاه عصبی اتونوم یا خودمختار هم گفته می‌شود…

اعصاب حسی که تحریکات دریافتی از پوست را به سیستم عصبی مرکزی منتقل می‌کند، اعصاب حسی سوماتیک نامیده می‌شوند و در مقایسه با اعصاب حسی سوماتیک، آن دسته از اعصاب حسی که تحریکات دریافتی از ارگان‌های احشایی را به سیستم عصبی مرکزی منتقل می‌نمایند، اعصاب حسی احشایی نامیده می‌شوند. در حالت کلی، اعصاب حسی، پیام‌ها را به مراکز عصبی برده و اعصاب حرکتی از مراکز عصبی می‌آورند.

تکامل دستگاه عصبی مرکزی:

دستگاه عصبی اولیه در اواسط هفته سوم بارداری، به صورت صفحه عصبی نمایان می‌شود. بعد، این صفحه عصبی، چین خورده و در وسط به هم رسیده و جوش می‌خورند و به لوله عصبی تبدیل می‌شود. انتهای سری این لوله، به مغز تبدیل می‌شود و انتهای دمی آن، به نخاع و قسمت‌های مختلف آن.

راه‌های نخاع:

راه‌های بالا رو و پایین رو نخاع یعنی راه‌های که پیام‌های حسی را به مغز یا پیام‌های حرکتی را به عضلات بدن می‌برند به صورت گروه‌های تارهای عصبی جداگانه در کنار هم در طول نخاع قرار دارند و هر کدام بخشی از بافت نخاع را تشکیل می‌دهند. به عنوان مثال، هر یک از راه‌های حسی مربوط به لامسه، گرما، سرما، درد و راه‌های حرکتی بخش معینی از ماده سفید نخاع را اشغال کرده‌اند…

اعصاب نخاعی:

در انسان ۲۱ جفت عصب نخاعی وجود دارد. اعصاب نخاعی به ترتیب از گردن تا کمر قرار دارند و هر یک از آنها به قسمت خاصی از بدن مربوطند. این اعصاب به ترتیب شامل ۸ زوج گردنی، ۱۲ زوج کمری، ۵ زوج خاجی و ۱ زوج دنبالچه‌ای است. هر عصب نخاعی پس از آن که از نخاع خارج شد به انشعاباتی تقسیم می‌شود و هر شاخه از آن به بخشی از بدن منتهی می‌شود. اعصاب کمری و خاجی و دنبالچه‌ای تقریبا به صورت عمودی از نخاع بیرون می‌آیند و یک دسته تارعصبی به نام دم اسب به وجود می‌آورند. ریشه‌های خلفی نخاع از تارهای عصبی حسی و ریشه‌های قدامی آن از تارهای عصبی حرکتی تشکیل شده است و قطع شدن آنها به ترتیب باعث ایجاد بی‌حسی یا فلج در اندام‌های وابسته می‌شود.

 

dosya.ir مرجع دانلود فایل تحقیق ,مقاله ,پروژه و طرح توجیهی

 

 

 

۲,۹۰۰ تومان – خرید


موضوعات :

درباره نویسنده

parham 157 نوشته در فروشگاه فایل دوسیا دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *